• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

İzmir Dikkat Eksikliği Tedavi Merkezi

İzmir Dikkat Eksikliği Tedavi Merkezi
Sözler

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu detaylı bir araştırma ve değerlendirme sonrasında teşhis edilebilen bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Dikkat sorunu yaşayan ya da yaşıtlarından çok daha fazla hareketli olan, yerinde duramayan çocukların hepsine dikkat eksikliği ve hiperakvite bozukluğu tanısı konmaz. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu sorunu tedavisi mümkün olan bir sorundur. Çocuğunun yaşadığı dikkat sorunundan dolayı İzmir Dikkat Eksikliği Tedavi Merkezi’ne başvuran ailelerin sayısı her geçen gün çoğalmaktadır. Dikkat eksikliği sorunun ebeveynler tarafından fark edilebilmesi ve zaman kaybetmeden İzmir Dikkat Eksikliği Tedavi Merkezi’ne başvurulması son derece önemlidir.

Çocukta dikkat eksikliği sorunu özellikle okula başlamasıyla gözle görülür hale gelir.

Okul öncesinde de yaptıkları her şeyden çok çabuk bir şekilde sıkılan dikkat eksikliği yaşayan çocuklar, oyuncaklardan bil hemen sıkılarak kısa bir süre sonra oyuncaklarını parçalama yoluna gidebilirler.

Dikkat eksikliği yaşayan çocuklar okul hayatlarının başlamasıyla birlikte öğrenmeye karşı son derece ilgisiz davranırlar.

Okulda verilen ödevleri yapmak istemez, ebeveynlerinin ve öğretmenin zoruyla ödevlerini yapar ve sorumluluklarını yerine getirirler. Ödevlerini yaptırmak çok zordur.

Ödevlerini yapmak için masanın başına bir türlü oturamaz, otursalar bile çeşitli bahaneler üreterek (tuvalete gitme, su içme gibi) çok sık masadan kalkarlar.

Ebeveynlerini ders çalıştıkları esnada devamlı olarak yanlarında isterler.

Sorumluluğunu aldıkları işleri bitirmekte zorluk yaşarlar, henüz bir işi bitirmemişken hemen başka bir işe geçerler.

Kendilerine bir şey dendiğinde sanki konuşan kişiyi dinlemiyormuş gibi bir görüntü verirler. Verdiğiniz bir komutu birkaç defa tekrar ettikten sonra ancak yerine getirirler.

Sınıfta ya da kursta dersi takip etmekte zorlanırlar.

Dışarıdan gelen en ufak bir uyarıcı ile bile hemen dikkatleri dağılır.

Ders dışındaki işlerle çok fazla ilgilenir, kalem, defter ve oyuncak gibi şeylerle ilgilenir, dersi ya da konuyu takip edemezler.

Ders esnasında sıkılmalarından dolayı sınıfın dikkatini ve huzurunu bozacak davranışlarda bulunabilirler.

Dikkat eksikliği yaşayan çocukların okuma ve yazma seviyeleri kendi yaşıtlarından kötü, defter düzenleri ve yazıları onlara göre daha bozuk olabilir.

Okuma esnasında çok sık hatalar yapabilir ve okudukları cümlelerin sonunda sözcük uydurmaları yapabilirler.

Dikkat eksikliği yaşayan çocuklar unutkandırlar. Sınıfta ve ya gittikleri yerlerde çok sık eşya unutur, kaybederler. Sizin çok iyi öğrendiklerini düşündüğünüz herhangi bir bilgiyi de çok çabuk bir şekilde unutabilirler.

Okuma ve yazmayı genellikle sevmezler. Ders kitabı okumanın yanında hikaye ve roman türü kitapları okumaya karşı da isteksizdirler.

Dikkat eksikliği sorunu sonucunda karşılaşılan bütün bu öğrenme, odaklanma, adaptaston zorluklarına sınav esnasında yaşanan basit hatalar eklenir. Sabırsız olmaları sebebiyle soruları hızlı bir şekilde okuma, tam anlamıyla okumama ve yanlış ya da yarım okuma gibi durumlara çok sık rastlanır. Bu sebeplerden dolayı çok iyi derecede bildikleri bir soruya bile yanlış cevap verebilirler. Test gibi çoktan seçmeli sınavlarda çeldirici şıklara kolayca kanarlar. Özellikle okul hayatını ilk başladığı yıllarda sınav kağıdını ilk veren öğrenci olmayı marifet sayarlar. Bu acelecilikleri sonucunda ise hakettiklerinden daha düşük notlar alırlar.

Play attention adlı NASA patentli program, dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu yaşayan 6 yaş ve üzeri çocuklar ile yetişkinlerde, dikkat ve algı problemini en aza indirerek okul ve iş başarısının artmasına yardımcı oluyor

'Play attention' Amerika'da ve birçok Avrupa ülkesindeki kliniklerde, özel hastanelerde ve evlerde kullanılan NASA patentli bir program. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu yaşayan 6 yaş ve üzeri çocuklar ile yetişkinlerde, dikkat ve algı problemini en aza indirerek okul ve iş başarısının artmasına yardımcı oluyor. İlaçsız eğitimsel bir tedavi programı olan play attention'ın sistemin başarısı bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış. Ayrıca NASA'da astronotların, olimpiyat takımlarında sporcuların, hava kuvvetlerinde pilotların dikkat seviyelerini arttırmak için kullanılıyor. Haftada 2-3 gün, 45-50 dakikalık bir eğitim ile 2 ay sonunda değişiklikler görülmeye başlanıyor. Ödevleri zamanında bitirmeyi, dikkati dağıtmadan çalışmayı, gündüz ve rüyalarını azaltmayı öğreten programın ayrıntılarını

 
Play attention Programda yapılan uygulama sayesinde kişilerin dikkat düzeyleri ekranda görülebiyor. Bu "body wave" denen bir teknoloji. Bu teknoloji sayesinde geribildirim alınıyor ve konsantrasyon ile öğrenme daha da kolaylaşıyor.

İşin sırrı ise Play Attention'ın dikkat ve odaklanma ile ilgili beyin dalgalarını izleyen, kola takılan cihazında gizli. Eğlenceli video oyunlarını kontrol etmek için beyin gücünüzü kullanıyorsunuz. Harry Potter veya Star Wars'taki Luke Skywalker gib düşünce gücünüzle nesneleri oynatabildiğinizi hayal edin.

Play Attention
ile zihniniz bir oyun kumandası veya bilgisayar faresi gibi oluyor, aynı zamanda gerekli becerileri öğreten oyunlarla davranışlarınızı geliştiriyorsunuz.

Eğlenceli oyunları, önemli öğrenme becerilerini kolaylaştırıyor.

 
İLİŞKİLERİ GÜÇLENDİRİYOR

Konsantrasyon, öğrenme için çok önemli. Bu sistem de odaklanmayı ve konsantrasyonu artırmakla beraber dikkatin dağılmasını engellemek, hafızayı ve görsel organizasyon becerisini artırmak, görevleri bitirmek, yönergeleri takip etmek ve planlı olmak gibi temel becerileri geliştiriyor. Hiperaktivite, kıpırdanmalar, yüksek sesle seslenmeler veya diğer dikkat dağıtıcı davranışlar, play attention oyunlarının durmasına sebep oluyor. Dikkat ve davranışlar birbirine bağlanmışlardır ve davranış şekillendirme programı ile kolayca doğru davranışlar öğrenilebilir. Odaklanma eksikliği bilgiyi öğrenmeyi güçleştirip çocuklarımızın okulda arkadaşlarıyla aynı seviyede öğrenmesini engelleyebilir. Play attention sınavlarda dikkati toplamayı, sınıfta öğretmeni dinlemeyi ve düzenli çalışmayı da öğretiyor. Okuduğunu anlamayı artırarak hafızayı güçlendiriyor ve bu sayede öğrenmeyi kolaylaştırıyor. Ayrıca çocukların sosyal ilişkilerinin de gelişmesini sağlayarak, öğretmen ve arkadaşlarıyla da ilişkilerini güçlendiriyor.
 

Türkiye'de 4 yıldır uygulanıyor

NASA tarafından pilot ve astronotlar için geliştirilen bu teknoloji, daha sonra 1996 yılında Amerikalı bir eğitimci tarafından özellikle dikkat eksikliği-hiperaktivite sorunu yaşayan öğrencilere yönelik kullanıldı ve çocukların dikkat eksikliğinden ötürü yaşadıkları problemlere yönelik play attention eğitim paketi hazırlandı. Şu anda Amerika'da 600'ün üzerinde okulda, pek çok evde, psikolojik danışmanlık merkezinde ve hastanelerde kullanılıyor. Play Attention Türkiye ise 4 yıl önce İstanbul'da kuruldu. Şu anda İzmirliler için Alsancak'ta da bir merkez bulunuyor.

 
Haftada minimum 2 kez

Eğitim süresi kişinin başlangıçtaki dikkat düzeyine göre değişiyor. Ama ortalamaya göre, dikkatini güçlendirmeye ihtiyaç duyan bir bireyin ortalama 30 seans gelmesi gerekiyor. Eğer dikkat eksikliği tanısı almış bir kişiyse 40-50 seans sürüyor. Bu aynı spor yapmak gibi. Amaç ise beyin kaslarını güçlendirmek. Bu yüzden de düzenli antrenman gerekiyor. Haftada minimum 2 sefer, 60 dakika uygulamaların yapılması şart. Eğitim tamamlandığında dikkat eksikliği ortadan kalkıyor. Ama tıpkı antibiyotik gibi... Yarım kalmamalı. Bu, bisiklete binmeyi öğrenmek gibi, kullandıkça gelişiyor. Aynı şekilde; dikkati odaklamayı bir kere öğrenmek yeterli. Derslerde, evde birey odaklandıkça sistem devreye girecektir..

YÜZDE 90 ORANINDA BAŞARI

İzmir’de yeni yeni yaygınlaşan dikkat geliştirme teknolojisi düzenli bir şekilde uygulandığında dikkati gözle görülür şekilde geliştiriyor ve kalıcı hale geliyor. Aileler yan etkilerinden dolayı ilaç kullanmak istemiyorlar, bu nedenle uzun vadede etkili olması için Attention’u tavsiye ediyorum. Yurt genelinde yapılan çalışmalarda düzenli uygulanan kişilerin yüzde 90 oranında fayda gördüğü tespit edilmiştir. 6 yaş ve üzeri herkese uygulanan bir yöntem. Burada çocuklar bilgisayara dokunmadan bilgisayarı kontrol etmeyi öğreniyorlar. Cihazın sinyalleri ile çalışan eğitici ve öğretici bilgisayar oyunlarından oluşur. Play Attention ile çocuklar klavye, mouse ve joystick olmadan sadece düşünceleri ve odaklanmaları ile oyun oynarlar. Hem eğlenip, hem de dikkatlerini toplamayı öğreniyorlar. Aileler yan etkilerinden dolayı ilaç kullanmak istemiyorlar, bu nedenle uzun vadede etkili olması için Attention’u tavsiye ediyorum.

Play Attention diğer video oyunlarından nasıl farklıdır?

Ebeveynler, çocuklarının video oyunlarında, dikkatlerini dağıtmadan saatlerce vakit geçirebildiklerini görürler. Bunun sebebi, oyunlarda kullanılan grafiklerin duyular için çok uyarıcı olmasıdır. Bu oyunlara, DEHB’li olanlar dahil her çocuk dikkatini verebilir. Ancak sınıftaki öğretmenin o oyunlarda olduğu kadar dikkat çekici ve uyarıcı olması mümkün değildir. Play Attention, video oyunlarında olduğu gibi el-göz koordinasyonu gerektirmemektedir.  Play Attention, düşük uyaran gereken oyunlarını kullanıcının sadece dikkatini vererek oynayabilmesini sağlar. Oyunu gerçekte kontrol eden öğrencinin beyin dalgalarıdır. Öğrencinin zihni oyun kumandası  ya da bilgisayar faresi olur. Oyunların etkileşimli yazılımı, dikkat seviyelerini kontrol etmeye yardım eden bir araçtır.
 
Play Attention oynamak için kaç yaşında olmak gerekir?


 Play Attention 6 yaştan yetişkin yaşa kadar kullanılmasını tavsiye eder. 6 yaştan küçük olanlar kullanabilir ancak sonuç almak daha uzun sürer.

Hangi sıklıkla ve ne kadar süreyle Play Attention?ı kullanmalıyız?

Öğrencinin, haftada minimum 2 maksimum 4 defa, 30-40 dakikalık oturumda Play Attention’ı kullanmasını tavsiye ederiz. 10 seneden fazladır elde ettiğimiz veriler, ortalama 40 oturumun kalıcı değişimler getirdiğini göstermektedir. Bu, öğrenciye göre değişiklik gösterebilir.

 Eğitimi erken bırakırsam ne olur?

Gelişim gösterirsiniz ancak kalıcı beceri kazanımı için 40 oturum tavsiye edilir.

Öğrenilmiş davranışlar eve ve okula transfer edilebiliyor mu?

Evet. Transfer, daha fazla görev zamanı, gelişmiş özgüven, gelişmiş dikkat ve odaklanma, daha iyi akademik performans, gelişmiş sosyal etkileşim, azalmış dürtüsel davranışlar ve daha iyi okuma-anlama becerisini içerir. Ayrıca, öğrencinin evde ödevlerini izleyen Dikkat Monitörü programını da sunuyoruz. Koç yardımı ve öğretmen-ebeveyn pekiştirenleri transferin gerçekleşmesini kolaylaştırır.

Play Attention?ı kimler kullanır?

 Zeka puanı 65 ve üzeri olan, dikkat sorunu yaşayan çocuk ve yetişkinlerin kullanması tavsiye edilir.

 
Play Attention, gözleri çok yorar mı?

 Hayır. Play Attention, beyin gücünü kullanır. Kol bandındaki sensörler, odaklanmayı ve bilişsel işlemleri gösteren beyin dalgalarını izler. Bu sensörler, kullanıcının sadece dikkatiyle ekran karakterlerini hareket ettirmesini sağlar.

Play Attention için hangi araştırmalar yapıldı?

 Bu teknoloji, yaklaşık 25 senedir araştırılmakta ve kullanılmaktadır. Play Attention, NASA’nın astronotlara değişik durumlarla uyum sağlamalarını öğretmek için kullandığı teknolojiden ilham alınarak geliştirilmiştir. Son 4 senede müşterilerimize uygulanan anketlerde %91 memnuniyet tespit edilmiştir. Üniversitelerle araştırmalarımız devam etmektedir ve bir sonuç ortaya çıktığında bunları yayınlamaktayız. Ayrıca, Play Attention’nın eğitim kalitesine katkı sağladığından emin olmak için binlerce kullanıcı verisini izlemekteyiz.

 
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile ilgili İzmir Dikkat Eksikliği Tedavi Merkezimizden destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Unutmayın ki dikkat eksikliği ve hiperaktivite çözümsüz bir sorun değil…

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - -
İzmir Dikkat Eksikliği Tedavi Merkezi başlıklı 3303 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın