• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

Hızlı Okuma Kursu İzmir

Hızlı Okuma Kursu İzmir
Hızlı Okuma

Anlayarak Hızlı okuma ne zaman ve nerede ortaya çıkmıştır?  Dünya savaşı esnasında, Londra bombalanırken gözcüler uçağın kuyruğuna bakıp uyarı veriyorlar. Fakat gözün anlama ve algılaması yavaş olduğu için bu zaman  zarfında pek çok insan ölüyor. Gözün daha hızlı görebileceği fikri ortaya atılıyor.

Takistoskop denilen, Anlayarak Hızlı okuma kurslarının da kullandığı, bir aletle yapılan uygulamalar sonucunda göz, 2 ya da 3 kat daha çabuk, hızlı ve algılayarak okumaya başlayabiliriz.
 
Amerikalılar bunu uygulamayı okuma yazmaya uyguladılar. Kasların geliştiği şeklinde göz de geliştirilerek çabuk görmeye alışıyor. Ve göze daha geniş bakmayı öğretmek lazım. Eskiden sinema ekranı çok küçüktü, adamın ancak o kadarını görebileceği sanılırdı. Sonra, 'gözcü alanı' keşfedildi, bakmış olduğunuz şeyin etrafını da görürsünüz.

Bu da okumaya uygulandı. Amerika'da. Hızlı Okuma Kursu İzmir. Hızlı okumayla ilgili yeni bir buluş vardı: Sol ve sağ beyin ayrımına dayanıyor. Sol beyin her şevi parçalara ayırır. Sağ beyin ise önce bütünü görür ve algılamaya dayanır. Sağ beyni devreye yerleştirip solu bir süre dışarıda bırakmak için çeşitli yöntemler geliştirmişler.

Ama tam bir algılama için sol beynin de devreye girmesi gerekir. Bizim tekniğimiz bu ikisini sağlıyor. Anlayarak  Hızlı okuma eğitiminde ilk olarak göz ritimlerinizi ve gözlerinizin hızını artırma,  göz görme alanı geliştirme, bloklar halinde okuma uygulamaları yapılıyor.

Hızlı Okuma Kursu İzmir. Anlayarak hızlı okuma kursunda katılımcıları, sağ beyin uygulamaları sonucunda, dikkat ve konsantrasyon seviyelerini arttırıyor. Bir resime, bir manzaraya, bir karikatüre bakarız ama  bir yazıyı okuruz. Aslen bakmak ve okumak arasında bir ayrım yoktur. Gözlerimiz şekilleri görür, beynimize sinyal gönderir ve beynimiz de bunları değerlendirir. Ama okumayı öğrenmeye başladığımız ilk öğretim  çağlarımızdan beri edindiğimiz ve neredeyse herkeste bulunduğu için farkına varamadığımız bir takım alışkanlıklar sebebiyle okuma hızımız, insanın sahip olduğu kapasiteye göre ciddi oranda yavaştır. Kişiler yalnızca göz ve beyin arasında Eş Güdümlü bir şekilde olması gereken okuma işleminin arasına bazı lüzumsuz alışkanlıklar katarlar. Tüm bu alışkanlıklar algılamanızı ve okuma hızımızı yavaşlatmaktan başka bir işe yaramamaktadır.

Kimi kişiler duyulacak şekilde sesli olarak okur, kiminin okuma faaliyeti sırasında dudakları kıpırdar, kimileri ise yazıyı içinden seslendirerek, kelime kelime okur. Bütün bu olumsuz alışkanlıklar okuma süresince ekstra bir çaba gerektirdiğinden okurken çok çabuk yorulmaya da sebep olurlar. Halbuki okuma sırasında ağız, dudak, dil, damak ve gırtlak gibi organların okuma işleminin içine girmelerine hiç bir şekilde gerek yoktur.

Yavaş okumamızın birinci nedeni gözümüzün sahip olduğu görme alanını iyi ve etkin kullanmamamız yani okurken her kelimeye tek tek bakma ihtiyacı duymamızdır. Bu biçimde normal uzunlukta bir satırı okumak için gözümüzü en az 8 kere sıçrama ettirmemiz gerekir. Halbuki gözümüzün bir bakışında birden çok sayıda kelimeyi görebildiğimizden aynı uzunluktaki bir sözcüğü 2-3 göz hareketi ile okuyabilmemiz mümkündür.

Çağımız baş döndürücü hızla ilerleyen temposunda yavaş okuyarak vakit kaybetmek gibi bir lüksümüz yoktur. Örneğin 400 sayfalık bir kitap içerisinde yaklaşık 200,000 civarında kelime bulunur. Bu tarz bir kitabı dakikada 120 - 150 kelime okuyan bir kişi yaklaşık 15-16 saatte, 500 kelime okuyan bir kişi yaklaşık 3 yada 4 saatte, 1,000 kelime okuyabilen bir kişi ise yaklaşık 1,5 saatte bitirebilir. Kolay ve basit fakat disiplinli bir Hızlı Okuma Kursu İzmir okuma etkinliğinde kazanılacak zaman muazzamdır.
 
Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.


Anlayarak Hızlı Okuma eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :


İzmir Alsancak Hızlı Okuma Kursu  için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Alsancak Hızlı Okuma Kursunu tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka Hızlı Okuma Kursu için 0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Karşıyaka Hızlı Okuma Kursunu tıklayabilirsiniz

Denizli Hızlı Okuma Kursu 0 (258) 213 0 999-  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Anlayarak Hızlı Okuma Kursunu tıklayabilirsiniz.


Muğla Hızlı Okuma Kursu  0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Anlayarak Hızlı Okuma Kursunu tıklayabilirsiniz.

Antalya Hızlı Okuma Kursu için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya Hızlı Okuma Kursunu tıklayabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - - - - - -
Hızlı Okuma Kursu İzmir başlıklı 4171 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın