• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

Anlayarak Hızlı Okuma

Anlayarak Hızlı Okuma
Hızlı Okuma

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri nelerdir? Okumak ancak okunanların anlaşılabilmesiyle faydalı. Anlayarak hızlı okuma eğitimin diğer ismi verimli okuma eğitimidir. Anlayarak hızlı okuma tekniklerinde hedef; hem çabuk ve hızlı okumak aynı zamanda iyi bir algılama potansiyelinize sahip olmaktır.Yazının bulunuşundan bu yana kim bilir çağımızdaki kadar yoğun okuma gereksinimi asla bir zaman olmadı. Yenilikçi teknolojiler bilginin üretiminden çok daha hızlı ve kolayca yayılabilmesine, paylaşılabilmesine olanak sağlıyor. Gerek günlük yaşamda, gerekse iş yaşamında çok daha fazla bilgi ve belgenin okunması anlaşılması gerekliliği vakitin tüm bu okumalar için yetmemesine niçin oluyor. Vaziyet bu şekilde olunca hem okuma hızının bununla beraber okunanların çok daha hızlı bir halde özümsenmesi anlaşılması da büyük önem taşımakta.

 

Anlayarak Hızlı Okuma

Anlayarak hızlı okuma olarak adlandırdığımız, artık bir  imtiyaz olmaktan çıkıp ihtiyaç halini alan, çok daha kısa sürede çok daha çok ve anlayarak okuma, hemen hepimizin ihtiyacı.


Hem yaşam kalitemizin daha üst seviyeye ulaşabilmesi hem de eğitim yaşamında, iş yaşamında daha başarılı olabilmenin de yolu anlayarak okuma teknikleri kullanmamızı zorunlu hale getiriyor. Peki anlayarak hızlı okuma teknikleri nedir, bu yazımızda bu suali mevzu edindik.

 

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri

Anlayarak hızlı okuma teknikleri nelerdir , nasıl anlayarak hızlı okuyabiliriz sorularına yanıt arıyorsanız, hızlı ve aynı zamanda anlayarak okuma gereksiniminizin farkında olduğunuzu söyleyebilmek mümkün.

 

Okumak için her zaman ki ayırdığınız zamanın çok daha azıyla, çok daha iyi anlayabildiğiniz çok daha fazla sayfa okuyabilmeyi ve anlayabilmeyi kim istemez. Hepimizin aslen şimdiki okuma hızımızın kat be kat fazlasını okuyabileceğimizi ve her zamankinden çok daha iyi anlayabileceğimizi biliyor muydunuz? Yalnızca üstün yeteneklilerin bunu başarabileceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İşin sırrı, okuma yaparken anlayarak okuma teknikleri kullanabilmekte.

 
Anlayarak Hızlı Okuma

 

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri nedir?


Mevcut eğitim sistemimiz hızlı okuma tekniklerinden ziyade, okumayı anlama teknikleri üzerinde çok daha çok duruyor. Dolayısıyla okuduğunu idrak etmek için gerekirse onlarca defa okuma yapmak, özellikle sınavlarda soruları bir daha tekrar okumanın gerektiğinden çoğumuz haberdarız.

 

Ancak burada unutulan bir nokta var. Hakkaten anlayarak okuyabilmek için okuma hızımızın yavaşlığı nedeniyle okuduklarımıza gereken dikkati gösterebiliyor muyuz? Bu probleminin cevabını derhal ‘hayır’ olarak cevaplayabiliriz.   Anlayarak  hızlı okuma ve öğrenme teknikleri hemen her öğrencinin sahip olması ihtiyaç duyulan becerilerden biri olmalı.

 

* Okuduklarımızı Daha Hızlı ve Daha basit Anlayabilmek İçin Yanlış Okuma Alışkanlıklarını Bir Kenara Bırakmalıyız


Okumanın hızını düşüren etkenlerin büyük çoğunluğu yanlış okuma alışkanlıklarından kaynaklanıyor. Yavaş veya heceleyerek okuma bu yanlışların belki de en önemlilerinden.

 

Olması gerekenden çok yavaş konuşan biriyle konuştuğumuzu düşünelim. Bu konuşanı ne kadar uzun zaman dinleyebilir ve konuştuklarının ne kadarını anlayabiliriz? Yavaş okurken de vaziyet buna benzer. Okumadan çok daha çabuk  işlem yapan zihnimizin, yavaş okuma sebebiyle bir süre sonra dikkati hep başka alanlarda olacaktır. Okuduklarımızdan bir şey anlayamamanın da ana nedeni aslında çok yavaş okuyor oluşumuz yatıyor olabilir.

 

Okuma yaparken bir kelimeye odaklanmak ve her yeni kelimede gözünyeniden yeni kelimeye odaklanmasıyla yapılan okumalar da tıpkı hecelemek gibidir. Buradaki en büyük fark ise bir veya birkaç harften oluşan alan yerine birazcık daha çok harfe yoğunlaşmaktır.

 

Okumaya yeni geçen ilkokul öğrencilerinin önce heceledikleri ve daha sonra akıcı okumaya kavuştukları düşünüldüğünde, heceden kelimeye geçildiğini ve bununla kalındığı görülmekte halbuki bu kabiliyet ilerletilebilirse kelimeden çok söz öbeklerine ve cümlelere varan gelişmiş bir okuma alanı görülebiliyor.

 

* Tek Bir Kelimeye Değil, bütünü Görebilmek Önemli.

Anlayarak Hızlı Okuma

 

Anlayarak hızlı okuma teknikleri nedir , denince öncelikle hızlı bir okuma ve aynı hızda anlayabilmenin gerçekleşmesi asıl olan hedeftir. Her iki vaziyet da birbiriden bağımsız olarak düşünülemez. O sebeple  gözün görme alanının çok daha genişletilmesi uygulamalarıyla, yalnızca kelimeler değil, kelimelerden oluşan söz grupları, cümleler ve hatta paragraflar da okuma ve görme alanının içine girebilir. Çünkü beynimiz bu tarz şeylerin çok daha fazlasını anlamlandıracak hıza haizdir.

 

Blok okuma, taramalı okuma, sütun okuma şeklinde yöntemlerle gözün görme ve anlamlı iletileri beyne ulaştırması hızlanacak ve okuma hızı da haliyle artacaktır.

 

* Okuma Yaparken Nelere Dikkat Edeceğimizi Bilmek Anlamlı Okumanın İlk Şartıdır

Çok hızlı okuyan ve okuduklarını çok daha çabuk anlayabilenlerin kullandığı tekniklerin başlangıcında, okuma yaparken metnin tamamı yerine ihtiyacını hissettiği bilgilere yoğunlaşmaları geliyor. Göz dolaştırma, önemli ifadeleri ve metnin ana fikrini bulmayı hedefleyen nitelikli okuma olarak adlandırdığımız bu okuma yöntemiyle çok daha kısa sürede çok daha çok metni okuyabilirsiniz.

 

Anlayarak Hızlı Okuma Tekniklerini hepimiz Öğrenip Kullanabilir mi?


Anlayarak hızlı okuma teknikleri nelerdir, sorusuna yanıt aramış olduğumuz bu yazımızda değinmemiz ihtiyaç duyulan en önemli konulardan biri de bu tekniklerin web üzerinde anlayarak hızlı okuma teknikleri pdf dosyalarının aratılması ve kendi kendine bir öğrenme yerine ne olursa olsun bu alanda eğitim veren uzmanlardan destek alınmasıdır. Bu yüzden anlayarak hızlı okuma teknikleri kursu olarak adlandırdığımız merkezlerden destek alınması, ihtiyacınız olan Anlayarak Hızlı Okuma becerisine kavuşma sürenizi ciddi oranda kısaltacaktır.

 

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Kursu Nedir?


Anlayarak hızlı okuma teknikleri nedir, sorusuna en doğru cevapları uygulamalı olarak bulabileceğiniz, alanında uzmanlardan oluşan eğitmenler tarafından lüzumlu eğitim programlarıyla kursiyerlere Anlayarak Hızlı Okuma  tekniklerinin öğretildiği merkezlerdir.


Bu özel danışmanlık merkezlerde, kişisel gelişim merkezlerinde vb. bireysel ve grup olarak verilen anlayarak hızlı okuma eğitimleri, mevcut durumunuzun belirlemesiyle  başlayıp, anlayarak hızlı okuma becerinizi geliştirmeyi amaçlar.  Okumada meydana getirdiğiniz hatalar, yanlışların neler olduğunu, bu yanlışların düzeltilmesi için rehberlik hizmetlerinin de verildiği kurumlarda, özellikle sınavlara hazırlanan öğrenciler ve çok daha çok metni ve belgeyi çok kısa zamanda  okumak ve algılamak zorunda olan iş sektöründe çalışanlar, akademisyenler, öğretmenler tarafınca yoğun ilgi görüyor.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.


Hızlı Okuma eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :


Antalya Anlayarak Hızlı Okuma Eğitimi için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya Anlayarak Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.


İzmir Anlayarak Hızlı Okuma Eğitimi için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Anlayarak Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka Anlayarak Hızlı Okuma Eğitimi için 0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Karşıyaka Anlayarak Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz

Denizli Anlayarak Hızlı Okuma Eğitimi 0 (258) 213 0 999-  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Anlayarak Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.


Muğla Anlayarak Hızlı Okuma Eğitimi 0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Anlayarak Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.
 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - - - - - -
Anlayarak Hızlı Okuma başlıklı 4034 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın